Masz pytanie zadzwoń:
+48 22 781-09-30

Wykrojniki dla każdej branży przemysłu
Wykrojniki dla każdej branży przemysłu

Pozyskanie kształtu w różnych tworzywach wymaga nie tylko doświadczenia ze strony osoby operującej sprzętem, ale również odpowiedniego wyposażenia. Wykrojniki to tłoczniki służące do obróbki plastycznej na zimno, w których dokonuje się cięcia materiałów. To wymienne elementy wykorzystywane w prasach hydraulicznych oraz mimośrodowych umożliwiające wykonywanie różnych czynności przemysłowych. Wykorzystuje się je do wykrawania określonych kształtów z dedykowanych materiałów (np. blachy miedziane i aluminiowe). Stanowią jedno z podstawowych narzędzi stosowanych w obróbce skrawaniem metali. Ponadto osoba korzystająca z wykrojników może także dokonywać nacięć technologicznych. Wykorzystuje się je do masowej produkcji części i elementów metalowych w zakładach fabrycznych. Wykonywane są ze stali narzędziowej — dzięki temu produkty wykazują się nie tylko niezwykłą wytrzymałością, ale również odpornością na negatywne czynniki zewnętrzne.

Klasyfikacja wykrojników

Wykrojniki to rodzaj tłoczników stanowiący niezwykle złożoną grupę produktów. Opracowano dwie podstawowe metody ich klasyfikacji. Pierwszy z nich uwzględnia ich zastosowanie. Dzieli się je na wycinaki (pozwalające na uzyskanie płaskich wyrobów), odcinaki (służące do odcinania materiału) oraz dziurkowniki (których zadaniem jest wycinanie otworów). Wprawdzie istnieją trzy główne typy wykrojników, jednak spotkać się można również z przycinakami, okrojnikami, nadcinakami, rozcinakami oraz wygładzakami. Funkcjonuje również podział odnoszący się do procesu produkcji. W zależności od tego, czy wyrób został wykonany przy jednym czy wielu skokach prasy, mówi się o wykrojnikach jednotaktowych oraz wielotaktowych. Te pierwsze charakteryzują się prostą konstrukcją oraz stosunkowo małą wydajnością, natomiast te drugie posiadają możliwość automatyzacji i wykorzystywane są w przypadku bardziej skomplikowanych prac.

Proces produkcji wykrojników

Do budowy wykrojników wykorzystuje się tzw. normalia — to szereg standardowych niewielkich części, do których należą m.in. matryce, stemple, słupy, tuleje, czy też sprężyny. Stanowią one wraz z korpusem bazę do tego, by wyprodukować wysokiej jakości narzędzia. Wykonywane są one w specjalnych zakładach narzędziowych. W tym celu najczęściej stosuje się nowoczesną technologię CNC — to pojęcie, które odnosi się do interaktywnego programowania maszyn, które są nadzorowane przez specjalistę. Rozwiązanie to sprawia, że narzędzia realizowane są w sposób wygodny i niezwykle dokładny. Maszyny te pozwalają na przeprowadzenie profesjonalnego toczenia, frezowania oraz szlifowania. Technologia CNC cieszy się uznaniem głównie ze względu na to, że zautomatyzowane są procesy, a co za tym idzie, nie wymaga się zaangażowania dużej liczby ludzi. Za poprawny przebieg produkcji odpowiada wyznaczony operator, który nadzoruje działanie urządzenia.

Dobór materiałów — wykrojnik ze stali

Do produkcji wykrojników wykorzystuje się stal narzędziową — surowiec ten jest odporny na intensywną eksploatację, odkształcanie oraz udarność. Stal jest wykorzystywana do obróbki plastycznej ze względu na swoje właściwości. Jej cechy związane są związane z jego procesem produkcji — tzn. wysoka zawartość węgla oraz odpowiednią obróbką cieplną. Na co powinien zwrócić uwagę producent, chcąc wykonać wykrojniki wysokiej klasy? Przede wszystkim ważne jest, by do produkcji narzędzi wykorzystywać materiały podwyższonej jakości użytkowej. Aby klienci byli zadowoleni z produktów, a produkty charakteryzowały się świetnymi parametrami, producent powinien zadbać o to, by korzystać z metalu atestowanego przez dostawców.

  • ImageImage