Masz pytanie zadzwoń:
+48 22 781-09-30

Trendy w obróbce CNC na 2024 rok
Trendy w obróbce CNC na 2024 rok

Obróbka CNC

 

Spis treści

 

 

Trudno wyobrazić sobie dzisiejszy przemysł bez maszyn CNC. I to nie tylko w kwestii obróbki detali metalowych, ale także drewnianych i tworzyw sztucznych. Oczywiste jest to, że obróbka detali maszynami sterowanymi numerycznie będzie zmierzała w stronę ciągłego rozwoju, a sztuka ich pracy stanie się bardziej wyrafinowana. Co przyniesie rok 2024 w kwestii optymalizacji ich działania?

 

Wykorzystanie sztucznej inteligencji w obróbce skrawaniem

Wprowadzenie sztucznej inteligencji okazało się rewolucją roku 2023. W nadchodzących latach zapewne jej znaczenie jeszcze bardziej się umocni. Według prognoz i planów niektórych producentów maszyn CNC AI stanie się pomocnym narzędziem przy toczeniu, frezowaniu czy cięciu. Posłuży do programowania prędkości obrotowej wrzeciona i do sterowania prędkością posuwu. Sztuczna inteligencja zadziała tu niczym etatowy automatyk pracujący przy obrabiarce – natychmiastowo będzie w stanie ocenić materiał i dobierze do niego optymalny kształt. Pozwoli także dopasować ustawienia tak, by zapewnić minimalizację czasu pracy i maksymalizację wydajności. Na co jeszcze AI przyda się we frezarkach, ploterach i tokarkach CNC? Będzie stać na straży ich wydajności, śledząc na bieżąco wszelkie problemy, takie jak awarie czy poziom zużycia narzędzi. Natychmiastowa diagnostyka pozwoli także wykryć każdy błąd i go wyeliminować.

 

Optymalne szlifowanie CNC w nadchodzącym roku

Najnowsze trendy przemysłowe bez wątpienia będą zmierzać w stronę jeszcze większego zautomatyzowana maszyn CNC. W dobie cyfryzacji wykorzystanie komputerowych procesów optymalizacyjnych stało się standardem. W najnowszych modelach obrabiarek możliwe będzie podłączenie ich do innych urządzeń, w tym do sterowników PLC czy komunikatorów. Wtedy będą mogły zacząć działać w ramach Internetu Rzeczy (IoT). Upłynni to znacznie proces komunikacji pomiędzy urządzeniami i pozwoli sterować maszynami CNC z dowolnego punktu. Szlifowanie i inne procesy staną się o wiele bardziej innowacyjne. Na bieżąco śledzimy trendy, które pojawiają się nie tylko w Warszawie, ale i na całym świecie. Coraz częściej oferta automatyzacji procesów pojawia się wśród zapytań klientów.

 

Zielona rewolucja w dziedzinie CNC

Ekologia to kluczowy aspekt światowego przemysłu, choć jak wiadomo – również najbardziej problematyczny. W jaki sposób zielona rewolucja ma dosięgnąć także obrabiarki? Unowocześniona obróbka skrawaniem stanie się o wiele krótsza, co pozwoli zredukować poziom generowanej energii. Przyjęcie nowych trendów umożliwi redukcję zużycia kompozytu do obróbki. Być może także w Warszawie standardem stanie się z korzystanie z tak zwanych materiałów near net shape. Jest to materiał obróbczy, który pod względem masy i kształtu jest zbliżony do kształtu ostatecznego skrawanego detalu. W ten sposób można znacznie wpłynąć na redukcję odpadów podczas toczenia czy skrawania. Tym, co ponadto jest znamienne dla zielonej rewolucji, to zmniejszenie śladu węglowego. Skrócenie ścieżki dostaw komponentów z pewnością w jakimś stopniu przyczyni się do ochrony naszej planety. Dlatego obecnie stawia się na realizację dostaw z miejsc bliżej położonych, tak by nie wymagały dalekiego transportu, który przecież wpływa na większą emisję spalin. Coraz lepsza infrastruktura czyni z naszego kraju doskonały węzeł komunikacyjny i handlowy.

 

Popyt na inżynierów automatyków z pewnością będzie wzrastał, nawet jeśli tak wiele elementów ich operatorskiej pracy przejmie zautomatyzowany panel sterujący. Coraz częściej mówi się o robotyzacji w dziedzinie obsługi obrabiarek. Pierwsze roboty do sterowania maszynami CNC są już dostępne na rynku. Potrafią umieszczać skrawany detal na powierzchni roboczej, wyjmować gotowy element, a także czyścić pozostałości po skrawaniu i narzędzia. Wątpliwe jednak jest, by wyparły one czynnik ludzki w stu procentach.

 

Nowa rewolucja maszyn CNC nadchodzi i nikt nie wie, czego jeszcze można się po niej spodziewać. Warto podążać za wszelkimi zmianami, by dotrzymać kroku nowym trendom, które zachodzą w szybkim tempie. Nowe technologie CNC będą jeszcze wydajniejsze, dzięki redukcji ryzyka błędów oraz lepszym możliwościom sterowania i programowania.