Masz pytanie zadzwoń:
+48 22 781-09-30

Obróbka skrawaniem CNC — na czym polega i jakie są rodzaje obróbki CNC?
Obróbka skrawaniem CNC — na czym polega i jakie są rodzaje obróbki CNC?

Spis treści

Skrawanie to metoda obrabiania metalu, drewna, szkła, kamienia czy tworzyw sztucznych poprzez wycinanie, kształtowanie i szlifowanie przy użyciu specjalnych narzędzi, tak by uzyskać precyzyjnie wykonany element. Zwana jest inaczej obróbką ubytkową, ponieważ polega na usuwaniu nadmiaru tworzywa z bryły materiału. Obecnie światowy przemysł korzysta z najlepszych rozwiązań technologicznych w dziedzinie obróbki i bez wątpienia można zaliczyć do nich maszyny CNC (Computerized Numerical Control) – urządzenia sterowane numeryczne. Dzięki nim wytworzenie nawet najbardziej skomplikowanych elementów, zarówno wielko-, jak i małogabarytowych, w krótkim czasie i przy zachowaniu idealnej zgodności z projektem jest niezwykle proste.

 

Pierwsze maszyny CNC powstawały już w latach 50. ubiegłego wieku i były sterowane numeryczne z użyciem dziurkowanych taśm i kart. Technologia ta od tamtej pory została ulepszona o mikrokomputer zintegrowany z modułem sterującym. Zalety stosowania maszyn CNC dla obecnego przemysłu są nie do przecenienia, szczególnie w kwestii wdrożenia ich do produkcji masowej. To w pełni zautomatyzowane urządzenia, wymagające jedynie pracy operatora podczas programowania współrzędnych, by otrzymać precyzyjną sekwencję ruchów narzędzi, a także nadzorowania obrabianego materiału na każdym etapie. Obróbka CNC dzieli się na określone typy ze względu na użyte narzędzia i geometrię — przede wszystkim wyróżnia się wiórową oraz ścierną. Wśród obróbki wiórowej wyróżnić można toczenie, wiercenie, frezowanie oraz szlifowanie.

 

Obróbka urządzeniami CNC — toczenie CNC

 

Toczenie CNC odbywa się z użyciem specjalnych urządzeń — tokarek CNC. Wprawiają one obrabiany przedmiot w ruch obrotowy, a narzędzie skrawające przesuwa się za pomocą ruchu prostoliniowego, kształtując materiał. Poprzez tworzenie ubytków materiał zyskuje pożądany efekt geometryczny, wskutek czego powstaje odpad w postaci pyłu wiórowego. Toczenie z użyciem maszyn CNC wyróżnia się niezwykłą precyzją i powtarzalnością. By uzyskać optymalne efekty pracy tokarki, przy pomocy panelu sterowania można zaprogramować trójwymiarowy model produktu, np. dzięki zastosowaniu programu CAD, lub wytworzyć prototyp. Wszelkie korekty należy wprowadzać na bieżąco, ponieważ nawet mały błąd operatora może skutkować produkcją wadliwej serii produktów.

Frezowanie z użyciem zautomatyzowanych maszyn

Frezowanie, podobnie jak toczenie, jest jednym z etapów skrawania. Działa ono na zasadzie ruchu obrotowego, ale o bardzo dużej prędkości (nawet 24000 obrotów na minutę). Dzięki specjalnym narzędziom tnącym, które nazywa się frezami, można wykonywać precyzyjne kształtowanie dwu- bądź trójwymiarowe oraz otwory, a odpadem ubytkowym są wióry o bardzo małej średnicy. Nowoczesne frezarki CNC są skonstruowane tak, by poziom odpadów uległ minimalizacji, co znacząco wpływa na zmniejszenie kosztów produkcji. Frezowanie CNC można stosować do produkcji seryjnej, a także jednostkowej, np. w celu stworzenia prototypów.

Wykańczanie materiału — szlifowanie CNC

Szlifowanie to kolejny z elementów obróbki skrawaniem, najczęściej przedostatni lub ostatni. Dzięki wykorzystaniu maszyn CNC proces ten odbywa się szybko i daje wyjątkowo precyzyjne rezultaty. To niezbędny element pracy, by uzyskać estetyczne rezultaty na bryle materiału, ponieważ działa niczym obróbka ścierna i pozwala usunąć wszelkie nierówności i ślady pozostawione po frezarce czy tokarce. Głowica szlifująca jest w stanie wykonywać różną pracę, za pomocą programowania można ustawić takie tryby jej działania jak np. szlifowanie profilowane, okrągłe czy płaskie.

Zalety obróbki skrawaniem dla współczesnego przemysłu

Tradycyjne metody ręcznej obróbki, choć nie odchodzą w zapomnienie, powoli są wypierane przez nowocześniejsze metody. Praktycznie każdy bogato wyposażony park maszynowy wielkich przedsiębiorstw zajmujących się produkcją masową posiada urządzenia CNC lub współpracuje z firmą taką jak nasza. Obróbka skrawaniem, dzięki nowoczesnym technologiom, stała się procesem niezwykle wydajnym. Dzięki użyciu oprogramowania tolerancja błędów dla działania tych urządzeń jest niezwykle niska, a poziom precyzji bardzo wysoki. Obsługujemy klientów z największych polskich miast, w tym z Warszawy, a także klientów krajowych, europejskich i światowych. Dzięki maszynom CNC uzyskujemy detale, trudne do wykonania na obrabiarkach sterowanych ręcznie.