Masz pytanie zadzwoń:
+48 22 781-09-30

Naprawa form wtryskowych
Naprawa form wtryskowych

Naprawa form wtryskowych

Każdy z nas codziennie spotyka się z mnóstwem elementów wytworzonych z tworzyw sztucznych, np. skuwki od długopisów, uchwyty sztućców itd. Cieszą się one dużą popularnością, ze względu na łatwość produkcji, a także jej powtarzalność. Termoplastyczność umożliwia nadawanie im dowolnych kształtów z uwzględnieniem nawet najdrobniejszych detali.

Wtryskiwanie – najpopularniejsza metoda produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych

Uzyskanie wielopłaszczyznowych produktów jest możliwe dzięki wykorzystaniu odpowiednio przygotowanej formy wtryskowej. Metod wytwarzania elementów z plastiku można wyróżnić kilka, niemniej jednak największą popularnością cieszy się wtryskiwanie. Wynika to z tego, że pozwala ono na produkcję elementów zarówno o prostej, jak i skomplikowanej strukturze, różnych wielkości oraz możność wykorzystania polimerów o odmiennych właściwościach.

Kiedy najczęściej dochodzi do uszkodzeń form wtryskowych?

Formy wtryskowe ulegają zniszczeniu lub niewielkim uszkodzeniom najczęściej w trakcie różnego rodzaju awarii mechanicznych. Dzieje się to przeważnie, gdy dojdzie do całkowitego zablokowania mechanizmu lub zderzenia się ze sobą innych komponentów. Warto także pamiętać, że formy podobnie jak inne często eksploatowane elementy ulegają zniszczeniom w wyniku zużycia. Dochodzi wówczas do starcia się powierzchni, co uniemożliwia wykonywanie wyrobów z najdrobniejszymi detalami, zmniejsza jakość czy bezpośrednio wpływa na ich rozmiar.

Dlaczego naprawa form wtryskowych jest niezbędna?

Każda awaria wiąże się z zaprzestaniem wtryskiwania, czyli produkcji. W związku z tym w niektórych przypadkach naprawa form wtryskowych jest niezbędna. Przyczyną problemów z nimi może okazać się także zmęczenie użytego stopu metalu, które wynika z przeciążeń termicznych i mechanicznych. Zauważalne są wtedy pęknięcia lub drobne ubytki, które z czasem zaczynają się zwiększać, szczególnie gdy do formy trafi ciało obce. W przypadku drobnych zmian idealnie sprawdzi się regeneracja. Pomoże, gdy podczas wytwarzania wyrobów z tworzyw sztucznych finalne produkty będą odbiegać od wymagań klienta np. mało wyraźne detale, kształt itd.

Na czym polega naprawa form wtryskowych?

W zależności od zapotrzebowania naprawa form wtryskowych może wyglądać zupełnie inaczej. Jak już zostało wspomniane, w przypadku niewielkich ubytków czy pęknięć, należy uzupełnić wszystkie braki odpowiednim materiałem – tym, z którego wykonano formę. To pozwala komponentowi na odzyskanie odpowiedniego kształtu, niezbędnego do dalszej produkcji. Dochodzi do tego dzięki wykorzystaniu technologii napawania, polegającej na nakładaniu dodatkowego materiału zgodnego składem ze stopem pierwotnego budulca w upłynnionej formie na roztopione podłoże w miejscu uszkodzenia. Tworzy się wówczas napoina, czyli warstwa składająca się z materiału formy wtryskowej i spoiny.

Obróbka mechaniczna form wtryskowych

Stworzenie jednolitej, trwałej i odpornej na wysokie temperatury struktury formy wtryskowej nie wystarczy, aby ta była gotowa do pracy. Wytrzymałość, twardość oraz odporność termiczna to właściwości, jakimi powinien wyróżniać się każdy komponent niezbędny do wytwarzania precyzyjnych produktów. Niemniej jednak podczas napawania tworzy się naddatek stopów metali, którego należy się pozbyć, poprzez wygładzenie struktury komponentu. Konieczna okazuje się wówczas obróbka CNC, zachodząca w sposób całkowicie zautomatyzowany. Jeśli jest to konieczne, wykonywane są dokładne pomiary i tworzy się wersję cyfrową formy wtryskowej lub wykorzystuje istniejący projekt.

Postaw na profesjonalną naprawę

W zależności od potrzeby forma wtryskowa poddana obróbce mechanicznej zostaje odpowiednio wyfrezowana, wyszlifowana lub wygładzona. Warto także wspomnieć, że każda z tych czynności wymaga precyzji oraz doświadczenia. W przeciwnym razie, zamiast naprawić dany element, można go całkowicie zniszczyć. Nie wolno zatem oddawać tego typu komponentów do naprawy osobie niespecjalizującej się w tej branży, ponieważ koszty przygotowania nowej formy są bardzo wysokie. Oprócz tego podczas obróbki nie powinno dojść do sytuacji, w której zaczną powstawać pory, przepalenia lub jakiekolwiek inne zmiany na formie. Jeśli potrzebujesz naprawy, udaj się do profesjonalisty, który nada potrzebującym tego częściom drugie życie.