Masz pytanie zadzwoń:
+48 22 781-09-30

Na czym polega skrawanie?
Na czym polega skrawanie?

Skrawanie

Na czym polega skrawanie?

Sposobów obróbki metali można wyróżnić przynajmniej kilka. Jedną z cieszących się dużą popularnością jest skrawanie. To nic innego, jak usuwanie wierzchniej warstwy z obrabianego produktu, używając przeznaczonych do tego narzędzi. Wykorzystuje się je w celu tworzenia niewielkich wyrobów, a także znacznie większych przedmiotów. W zależności od poziomu automatyzacji firmy zajmującej się świadczeniem usług tego typu, metody wykonywania obróbki mogą się różnić. Wymienia się skrawanie ręczne – wykonywane przy pomocy urządzeń działających na zasadzie siły mięśni ludzi – lub zmechanizowane – stosując narzędzia z napędem pneumatycznym, elektrycznym, a także maszynowe, które wykonuje się obrabiarkami skrawającymi. Efekt zależy od tego, co chce się osiągnąć, dlatego też zabieg może polegać wyłącznie na toczeniu, szlifowaniu bądź frezowaniu lub wykorzystaniu wszystkich tych procesów jednocześnie.

Toczenie z wykorzystaniem maszyn CNC

Najczęściej stosowaną metodą zmiany kształtu oraz właściwości surowców hutniczych jest toczenie, niekiedy nazywane też „obróbką wiórową”. W trakcie tego etapu poprzez stopniowe oddzielanie warstw można nadać odpowiednią formę materiałom hutniczym. Całość przebiega stosunkowo szybko i precyzyjnie, jako że do skrawania używa się tokarek. To właśnie w nich za pomocą specjalnego uchwytu mocuje się wyrób. Następnie maszyna zostaje wprawiona w ruch obrotowy, a zamocowany w imaku nóż przemieszcza się wzdłuż zamocowanego surowca. Dzięki temu usuwane są niewielkie wióry, kształtując tym samym właściwą formę produktu. Poprzez toczenie najczęściej uzyskuje się kształty takie jak: walce, stożki lub kule. Maszyny CNC (Computerized Numerical Control) wykorzystywane do pracy sterowane są urządzeniami numerycznymi, dzięki czemu wyroby tworzone przy ich użyciu wyróżniają się wysoką precyzją wykonania. Niemniej jednak, aby były one niemalże idealne, niezbędne okazuje się odpowiednie zaprogramowanie sprzętu. Jest to dużym wyzwaniem, ponieważ jakiekolwiek błędy będą wówczas widoczne na produkcie, co nie powinno mieć miejsca np. przy częściach specjalistycznych. Równie istotne są okresowe konserwacje i serwisowanie pozwalające na stałą pracę urządzeń bez konieczności przestojów związanych z ich naprawami. Użycie maszyn CNC pozwala nie tylko na dużą oszczędność materiałów, zwiększenie dokładności toczenia, ale i powtarzalność kształtów.

Frezowanie, jako drugi etap

Frezowanie to podobnie jak toczenie kolejny proces obróbki surowców hutniczych skrawania, który dzięki frezarce oddziela warstwy metalu. Frezy wykonują ruch obrotowy, przez co są w stanie zagłębiać się w obrabianym materiale. Jednocześnie maszyna symuluje ruch posuwowy, zdejmując wówczas wióry o różnej grubości. Frezowanie znajduje zastosowanie w obróbce powierzchni płaskich, a także kształtowych, takich jak np. koła zębate. Wykorzystanie wieloostrzowych frezów umożliwia nadawanie wielu kształtów, niezależnie od tworzyw, z jakich zostały wykonane. Wyróżnia się kilka rodzajów frezowania. Poszczególne warianty uzależnione są od m.in. rozmieszczenia ostrzy (kształtowe i walcowe), sposobem ich poruszania się (współbieżne i przeciwbieżne). Niemniej jednak nie każda frezarka sprawdzi się do wyrabiania określonych produktów. Istotne są jej parametry, ponieważ to od nich zależy, które surowce będą mogły być obrabiane, a także jak prezentować się będzie uzyskany efekt. Firmy specjalizujące się w skrawaniu posiadają w swoim asortymencie najróżniejsze modele wysokojakościowych narzędzi pozwalających na obróbkę nawet najbardziej wymagających materiałów w sposób precyzyjny. Frezowanie zaraz po nadaniu kształtu podczas toczenia doprecyzowuje formę, niwelując zbędne elementy.

Szlifowanie materiałów skrawanych

Do pozbycia się ostrych krawędzi i odpowiedniego wyrównania, niezbędny jest trzeci etap skrawania. Szlifowanie odbywa się przy pomocy specjalistycznych narzędzi ściernych, dzięki, którym można uzyskać dokładności wymiarowe oraz kształtowe. Obrabiane powierzchnie cechują się również małą chropowatością. Ściernice pozwalające uzyskać ten efekt, wykonane są z korundu, diamentu, węglika krzemu, a także węglika boru. Wszystkie te substancje połączone zostały ze specjalnym spoiwem – gumowym, metalowym bądź żywicznym. Każda szlifowana powierzchnia różniąca się kształtem wymaga innych ruchów ściernicy, a także materiału obrabianego. Dlatego wyróżniamy szlifowanie kształtowe, kopiowe, wałków, otworów, płaszczyzn, kół zębatych i gwintów. Ostatnia faza skrawania ma za zadanie usunąć naddatki obróbkowe nawet na wyjątkowo twardych materiałach, aby uzyskać dokładność wykończenia powierzchni.