Spis treści
Formowanie wtryskowe to technologia, która jest ciągle unowocześniana. Uznawana jest za jedno z najpopularniejszych rozwiązań służących do wytwarzania produktów z tworzyw sztucznych — mogą być to np. części AGD, czy komponenty, z których składają się samochodowe reflektory. To złożony proces, stąd też ważne jest to, by przyrządy, z których się korzysta, były w stanie podołać wielu wymaganiom. Do jego przeprowadzenia wykorzystuje się specjalne formy, które są skonstruowane tak, by możliwe było wypełnienia ich płynnym tworzywem gniazd formujących – w ten sposób formuje się wyrób odzwierciedlający pożądany kształt. Formy te nadają się one do swobodnego kształtowania tworzyw sztucznych, gumy oraz metalu. Co ważne, proces realizowany jest przez zakłady przemysłowe i produkcyjne na szeroką skalę, przy czym szczególną rolę w tym aspekcie odgrywają Chiny. W poniższym artykule postaramy się w szczegółowy sposób omówić to zagadnienie.
Budowa formy wtryskowej
Wybierając firmę prowadzącą sprzedaż form wtryskowych, warto zwrócić uwagę na ich budowę. Przyrządy te mogą składać się z wielu różnych podzespołów, jednak najczęściej mówi się o dwóch — podzespole ruchomym i nieruchomym. Obydwa są przytwierdzone do stołów wtryskarki, jednak ten pierwszy mocowany do ruchomego, natomiast drugi do nieruchomego. Każda forma powinna składać się z wielu określonych układów – są nimi m.in. układ wlewowy, chłodzenia, wypychania. Forma wtryskowa to narzędzie pozwalające na równomierne odprowadzanie ciepła, które zostało wygenerowane przez wlane do niej gorące tworzywo w stanie ciekłym. Za wprowadzenie tej substancji odpowiada układ wlewowy, który składa się z kilku kanałów. Płynne tworzywo wędruje do gniazda formującego, w którym dopiero nabiera właściwego kształtu. Jak przebiega proces produkcji formy wtryskowej?
Produkcja formy do wtryskarek
Najpierw należy przygotować projekt detalu. W zależności od tego, jak złożona jest konstrukcja, szablon powinien może zostać zaprojektowany w wersji dwu- lub trzywymiarowej. Obecnie najczęściej w tym celu stosuje się program, zwany AutoCAD. W dalszej kolejności uzgadnia się z producentem szczegóły i realizuje się wstępny zarys całości odnoszący się do typu. Kolejnym krokiem jest realizacja projektu formy do wtryskarek. Producent, chcąc sprawdzić przygotowany produkt, często decyduje się na wykonanie kilku próbek i przedstawienie rezultatu pracy klientowi. Po omówieniu szczegółów z Klientem i naniesieniu poprawek, na podstawie projektu wykonywana z metalu jest finalna wersja formy.
Formy wtryskowe jedno- i wielokrotne
Źle zaprojektowana forma może nie tylko wpłynąć negatywnie na jakość produkcji, ale również w widoczny sposób utrudnić pracę w zakładzie przemysłowym, stąd też warto się rozeznać w kontekście typów i budowy tych narzędzi. Wyróżniamy formy jedno- oraz wielokrotne i jak łatwo się domyślić, podstawową różnicą między nimi jest ilość gniazd formujących, ponieważ mogą one posiadać jedno, lub kilka. Te pierwsze powstają w ramach pojedynczego wtrysku i stosuje się je najczęściej do produkcji większych kształtek, natomiast wielokrotne wykorzystywane są do tworzenia bardziej złożonych komponentów, w których ważną rolę odgrywają detale. Istnieje również podział ze względu na zastosowany układ wlewowy — tzn. formy zimno- i gorącokanałowe. Jako że formowanie stanowi proces o niezwykle szerokim zastosowaniu, warto zwrócić uwagę na fakt, że wykorzystywane przyrządy mogą różnić się od siebie wielkością i kształtem, dlatego przed zakupem form do wtryskarek, warto skonsultować się z ich producentem, bądź dystrybutorem.