Masz pytanie zadzwoń:
+48 22 781-09-30

Formy wtryskowe i związane z nimi zabiegi
Formy wtryskowe i związane z nimi zabiegi

Forma wtryskowa

Formy wtryskowe i związane z nimi zabiegi

Podobnie jak inne urządzenia przemysłowe czy nawet AGD, formy wtryskowe wymagają niekiedy niezbędnych napraw, wymiany poszczególnych komponentów, a także regularnego serwisowania i konserwacji. Dzięki temu możliwa jest ich nieustanna praca, jako że są niezastąpione przy produkcji elementów z tworzyw sztucznych. Prawidłowe działanie maszyn tego typu wpływa na płynność procesów technologicznych oraz na parametry tworzonych wyrobów. Dlatego też jakiekolwiek uchybienia muszą być natychmiastowo wykrywane i niwelowane, ponieważ może wiązać się to z dużym ryzykiem produkcji wybrakowanych elementów. Wówczas nie nadają się one do użytku, a tworzywo sztuczne lub inny surowiec zostanie zmarnowany. Związane z tym koszty generują niekiedy wysokie straty finansowe.

Jaki wpływ na produkcję mają usterki urządzeń wtryskowych?

Aby proces wtryskiwania przyniósł zamierzony efekt, konieczne są odpowiednie maszyny rozgrzewające i sprężające tworzywa. Potrzebne są również specjalistyczne formy do wtryskarek. Producent takich elementów musi zadbać, aby nadawały one wyrobom odpowiednie złożone kształty, do czego niezbędne jest precyzyjne ustawienie parametrów urządzenia wtryskującego. Niemniej jednak dochodzi niekiedy do awarii mechanicznych, których napraw powinni podejmować się tylko specjaliści. Wiąże się to nie tylko z naturalnym zużyciem elementów konstrukcyjnych, ale też z zablokowaniami, kolizjami komponentów czy ścieraniem się części. Każda z wymienionych zależności może okazać się przyczyną powstawania mało dokładnych detali na gotowych wyrobach, niezachowania właściwych ich wymiarów, a także wątpliwej jakości. Kolejnym czynnikiem problemów związanych z usterkami może być zmęczenie stopu metalu, wywoływane przeciążeniami termicznymi bądź mechanicznymi. Skutkiem czego są pęknięcia czy mocne defekty.

Specjalistyczne naprawy form wtryskowych

Możliwym scenariuszem w firmach produkcyjnych jest również, dostanie się innego elementu do mechanizmu maszyn, powodując usterki. Wtedy też naprawa form wtryskowych okaże się konieczna. Dzięki niej urządzenie szybko wróci do funkcjonowania w najlepszej kondycji. Warto jednak pamiętać, że powinni zajmować się tym tylko odpowiednio wyszkoleni pracownicy, ponieważ najmniejszy błąd może wiele kosztować. Tacy fachowcy odpowiadają nie tylko za usunięcie źródła problemów, ale także właściwe zaprogramowanie i ustawienie parametrów. Niewielka pomyłka podczas napawania (spawanie TIG, laserowe) – najczęstszej metody naprawy – znacząco wpłynie na dalszą produkcję wyrobów wtryskowych, a tym samym spowoduje ogromne straty związane z niezadowoleniem kontrahentów czy surowców nienadających się do wprowadzenia w dalszy obieg. Dlatego też gdy tylko po napawaniu powstaje naddatek materiału, trzeba poddać komponent skrawaniu, czyli toczeniu, frezowaniu i szlifowaniu. Dopiero wtedy można być pewnym, że poszczególne części będą się charakteryzować idealną powierzchnią. W zależności od wielkości uszkodzenia należy zdecydować się na jedną z trzech metod naprawy bądź kompleksowe skrawanie.

Modyfikacja form wtryskowych

Modyfikacja form wtryskowych to nieco bardziej skomplikowany proces, ponieważ pojęcie to odnosi się do szerokiego spektrum zastosowań. Wielu przedsiębiorców decyduje się na takie rozwiązanie, przede wszystkim dlatego, że jest bardziej opłacalne, niż np. wymiana poszczególnych form na nowe. Dzięki wykorzystaniu starych płyt lub elementów układu gorącokanałowego do stworzenia następnych obniżają się koszty. Stopień modyfikacji formy może być różny, ponieważ istnieje kilka możliwości. Zaliczają się do nich zmiany jednego bądź kilku wymiarów, a także przeobrażanie współpracujących ze sobą elementów. Proces ten obejmuje też doprojektowanie i wykonywanie elementów wypraski, których wcześniej nie było, takich jak dodatkowe zaczepy, zaokrąglenia, wzmocnienia. W niektórych przypadkach konieczna może okazać się wymiana gniazd formujących, pozwalająca na wyprodukowanie nowej wypraski. Dzięki modyfikacji można też dorobić wymienny komplet samych matryc do istniejącej już formy wtryskowej. Na tej samej zasadzie, tworzone są m.in. nasadki, nakrętki, kubki oraz wiele innych rzeczy. Sposób ten umożliwia uzyskanie kilku modeli wyprasek, począwszy od błyszczących przez matowe, a skończywszy na tych sygnowanych logiem. Nie trzeba wówczas Inwestować w nowe komponenty. Modyfikacje form wtryskowych, często wymagają podjęcia wielu procesów projektowych, aby właściwie zamodelować wymagane zmiany bądź całe wypraski. W odpowiednim odtworzeniu dokumentacji (modeli 3d, oraz rysunków wykonawczych) niezastąpione okazują się m.in. specjalistyczne współrzędnościowe maszyny pomiarowe.