Masz pytanie zadzwoń:
+48 22 781-09-30

Błędy popełniane podczas obróbki CNC
Błędy popełniane podczas obróbki CNC

Błędy w obróbce CNC

 

Spis treści

 

 

Maszyny CNC, czyli komputerowe, sterowane numerycznie urządzenia są zazwyczaj nieomylne. Określone przez operatora współrzędne dają doskonale precyzyjne efekty, ponieważ moduł komputerowy działa na konkretnych wytycznych i nie popełnia błędów. A zatem – co to oznacza? Wszystkie problemy przy procesie obróbki wynikają najczęściej z błędów operatorów lub związane są z usterkami mechanicznymi. Jakie są najczęstsze awarie przy obróbce CNC i jak je diagnozować?

 

Obróbka CNC – praca wymagająca precyzji

Ustawienie prawidłowych parametrów skrawania, toczenia czy frezowania w maszynach typu CNC wymaga rozległej wiedzy technicznej. Z tego też powodu, by zostać operatorem maszyn CNC, należy posiadać wykształcenie wyższe, na przykład z automatyki i robotyki czy mechaniki. Jednak nawet doskonałe kwalifikacje czy lata doświadczenia nie ochronią operatorów przed błędami. Nieprawidłowe ustawienia, błędne interpretacje rysunków technicznych oraz pomyłki w ustalaniu kodu G i M, mogą poskutkować nie tylko powstaniem źle obrobionego detalu, ale także uszkodzeniem narzędzi. Obróbka CNC bez odpowiednich kompetencji i przygotowania może doprowadzić do wielu usterek i nieprawidłowości. Lata doświadczenia nauczyły nas ich unikania, dzięki czemu do teraz realizujemy zlecenia dla różnych klientów, nie tylko z województwa mazowieckiego, ale z całej Polski. Wypracowany przez nas system obejmuje kilka etapów, służących eliminacji błędów produkcyjnych. Znamy swoje obrabiarki i ich możliwości, takie jak prędkość maksymalna wrzeciona oraz pozostałe parametry, a zatem wiemy, jak dopasować nawet najbardziej skomplikowany projekt do ich ustawień.

 

Serwis frezowania i innych operacji CNC

Dla zachowania idealnej pracy maszyn CNC priorytetowo trzeba potraktować ich regularny przegląd. Wszelkie zużyte narzędzia, łożyska i inne komponenty mogą wpłynąć na nieprawidłową obróbkę. W ramach przeglądu należy zmierzyć ustawienia i sprawdzić, czy prędkość obrotowa nie uległa spowolnieniu. W przypadku takiego zabiegu jak frezowanie należy sprawdzić ostrość frezów, a w przypadku ich zużycia wymienić je na nowe. Wszelkie dociskanie frezarki podczas pracy nie wchodzi w rachubę. Nie poskutkuje ono lepszą precyzją obróbki, a raczej uszkodzeniem maszyny. Od lat działamy w Warszawie, a nasz park maszynowy podlega regularnym przeglądom.

 

Błędy ludzkie przy toczeniu i innych procesach maszyną CNC

Maszyny CNC są bardzo zaawansowane technologicznie, a uzyskanie wysokiej dokładności obróbki może być trudne dla nawet najbardziej wprawionych operatorów. Jednym z błędów popełnianych przez pracowników jest użycie nieodpowiedniego materiału kompozytowego. Nieznajomość dokładnych właściwości materiału przy procesach takich, jak toczenie, może wpłynąć na słabą jakości otrzymanego detalu. By obrabiany kompozyt dał pożądany efekt przy dalszej obróbce, należy także wziąć pod uwagę jego rozszerzalność termiczną. Dlatego zawsze trzeba sprawdzać zakres temperatur dla danego materiału. Również niewłaściwe zamocowanie przedmiotu może dać niespełniający oczekiwań klienta detal. W naszej pracowni w Warszawie pracujemy na sprawdzonych materiałach.

 

Chyba najczęstszymi problemami przy obsłudze maszyn CNC są błędy pomiarowe. Użycie za mało precyzyjnych danych może poskutkować otrzymaniem detalu, który nie będzie spełniał wszelkich oczekiwań lub nie będzie pasował do pozostałych części. Dobrą metodą jest opracowywanie detali próbnych, czyli prototypów, by na ich podstawie dokonywać wszelkich pomiarów dokładności, na przykład przy użyciu suwmiarek lub specjalnych miar laserowych. Rozpoczęcie produkcji seryjnej lub masowej nie byłoby możliwe bez tego etapu..

 

Najczęstsze awarie maszyn CNC

Podczas procesów obróbczych nie można także wyeliminować ryzyka uszkodzenia maszyn wskutek wszelkich awarii. Najnowsze modele obrabiarki są w stanie dokonywać autodiagnozy, czyli powiadamiać o typie błędu na panelu sterującym, jednak we wszelkich pozostałych urządzeniach to operator musi zająć się diagnostyką i naprawą. Najczęściej uszkodzeniu ulega konkretny element, a po wymianie maszyna CNC powraca do swoich ustawień. Wszelkie niedoskonałości w obróbce wynikać mogą także z braku przeprowadzenia procesu kalibracji maszyny. Skutkuje to zmianą położenia wszystkich elementów, a zatem odstępstwami od planowej geometrii.


Skrawanie, toczenie i frezowanie i inne procesy obróbki maszyną CNC dają efekty w postaci wysoce precyzyjnego detalu ze szczegółowością mierzoną w mikronach. Każdy drobny błąd operatora maszyny może poskutkować błędami, takimi jak nieprawidłowo wykonane żłobienia czy przesunięcie otworów względem projektu. Dlatego tak ważne jest, by przestrzegać wszystkich zasad przy obróbce.